menuordersearch
digi-ic.ir

هشدار کارشناسان در مورد انتشار پیام‌‌‌‌‌های جعلی در واتساپ ,

جستجو
۱۳۹۹/۱/۸ جمعه
(0)
(0)
هشدار کارشناسان در مورد انتشار پیام‌‌‌‌‌های جعلی در واتساپ
هشدار کارشناسان در مورد انتشار پیام‌‌‌‌‌های جعلی در واتساپ

 

واتساپ محبوبترین پیام رسانجهان است اما هکرها هم همیشه در پی سوءاستفاده از این محبوبیت هستند.

حدود دو سال پیش هکرها کمپینی با عنوان واتساپ گلد راه اندازی کردند که کاربران را به نصب نسخه طلایی واتساپ ترغیب می‌کرد و این در حالی بود که چنین نسخه ای از پیام رسان فیسبوک کلا وجود خارجی ندارد. این کمپین حالا دوباره به راه اندازی شده و هکرها برای تشویق کاربران به کلیک روی لینک مخرب ادعا میکنند که واتساپ گلد توسط افراد معروف و مشهور مورد استفاده قرار می‌گیرد و دارای ویژگی‌‌‌‌های خاصی است که در نسخه معمولی خبری از آن نیست.

واتساپ گلد

بسیاری از کاربران با مشاهده این تبلیغ ترغیب به نصب آن میشوند اما با کلیک روی لینک گفته شده بدافزاری روی گوشی آنها نصب می‌شود که اطلاعاتشان را به سرقت خواهد برد. هنوز مشخص نیست چرا دوباره این کمپین شروع شده است اما احتمالا دلیل آن به شیوع ویروس کرونا، خانه نشینی بسیاری از کاربران و افزایش بازدید آنها در شبکه‌‌‌‌های اجتماعی برمی گردد. فیسبوک اخیرا با نشر بیانیه ای از دو برابر شدن تماس‌‌‌‌های صوتی و تصویری در زمان شیوع کرونا خبر داده بود. مشحصا زمانی که افراد امکان ملاقات از نزدیک با هم را ندارد برای برقراری ارتباط به استفاده از پیام رسان راضی میشوند و هکرها هم این فرصت را غنیمت شمرده اند.

 

هکرها علاوه بر واتساپ گلد روش‌‌‌‌های دیگری را هم درارائه داده اند که در یکی از آنها از کاربران خواسته می‌شود ویدیویی به نام Martinelli را تماشا کنند. این ویدیو در واقع وجود خارجی ندارد و کاربر برای تماشای آن باید روی لینکی کلیک کند که باز هم به نصب بدافزار دعوت خواهد شد.

نکته قابل توجه اینجاست که گروهی دیگر از هکرها شروع به ارسال پیام‌‌‌‌های هشدار درباره این لینک‌‌‌‌های مخرب کرده اند. این افراد بدون ارائه هیچ لینکی در پیام خود فقط به هشدار BBC در این خصوص اشاره کرده و از کاربر خواسته اند آنرا به نزدیکانش معرفی کنند. هرچند این پیام به ظاهر بی خطر است اما محققان هشدار داده اند که همین کمپین می‌تواند به مقدمه ای برای ارسال پیام‌‌‌‌های هشدار دارای لینک و پیوست ختم شود، در نتیجه کاربران باید در ارسال چنین پیام‌‌‌‌های برای دیگران دقت بیشتری کنند.


پیام‌‌‌‌های تقلبی واتساپ