menuordersearch
digi-ic.ir

AMD تایید کرد: سرقت و افشای کد منبع کارت گرافیک ایکس باکس ,

جستجو
۱۳۹۹/۱/۷ پنج شنبه
(0)
(0)
AMD تایید کرد: سرقت و افشای کد منبع کارت گرافیک ایکس باکس
AMD تایید کرد: سرقت و افشای کد منبع کارت گرافیک ایکس باکس

 

هکری ماهر پس از سرقت اطلاعات پردازنده‌‌‌‌های گرافیکی AMD بخشی از آنرا افشا و تهدید کرده در صورتی که خواسته‌‌‌‌های مادی وی تامین نشود تمام اطلاعات را فاش خواهد کرد.

AMD از دسترسی یک هکر به فایل‌‌‌‌های منبع برخی از GPUهایحال و آینده خود خبر داده که شامل نسخه به کار رفته در ایکس باکس سری X هم می‌شود. به گفته این کمپانی هکری که اطلاعات را در بعضی سایت ها قرار داده، در سپتامبر ۲۰۱۹ (حدود ۶ ماه قبل) طی تماسی با آنها مدعی در اختیار داشتن اطلاعات تست برخی از GPUها شده بود.

بعصی از این اطلاعات در مخازن گیت هاب ذخیره شده بودند و به همین علت AMD درخواست‌‌‌‌های بسیاری را برای حذف آنها به گیت هاب و مایکروسافت ارسال کرده. گیت هاب این اطلاعات را به بهانه نقض مالکیت فکری AMD پاک کرده اما بر پایه گزارش TorrentFreak این کدها شامل جزییاتی در مورد پردازنده‌‌‌‌های اردن و ناوی ۱۰ و ۲۱ می‌شود. ناوی ۲۱ بر اساس معماری RDNA 2.0 و با استفاده از لیتوگرافی ۷ نانومتری از طریق TSMC تولید می‌شود. کارت گرافیک اردن هم احتمالا اسم رمز GPU نسخه بعدی کنسول ایکس باکس سری X خواهد بود. این کارت شامل ۵۲ واحد محاسباتی یخصوص RDNA 2 با فرکانس ۱.۸۲۵ گیگاهرتز است که قدرت ۱۲ ترافلاپسی را برایش به همراه دارد.

سرقت کد‌‌‌‌های کارت گرافیک جدید

پردازنده گرافیکی AMD

هکر نام برده طی مصاحبه با TorrentFreak مدعی شده در صورتی که اجازه فروش اطلاعات به وی داده شود همه ی آنها را افشا خواهد کرد. هنوزمعلوم نیست که این داده ها فقط به مشخصات و نکات فنی اشاره کرده یا امنیت محصولات AMD را هم به خطر خواهد انداخت اما به نظر نمی‌رسد پای چمشکلات امنیتی در کار باشد چرا که AMD می‌گوید:

  هرچند می‌دانیم فایل‌‌‌‌های دیگری هم در اختیار هکر قرار دارد که از طرف ما به اطلاع عموم نرسیده اما IP‌‌‌‌های سرقت شده از نظر رقابتی یا امنیتی ارزش زیادی ندارند.

با توجه به قرار دادن پردازشگر گرافیکی AMD در کنسول آینده مایکروسافت هر نوع حفره امنیتی در آن می‌تواند برای این کمپانی و خود مایکروسافت گران تمام شود.