menuordersearch
digi-ic.ir

محققان نوعی ترانزیستور نانو ساخته اند که ۱۰۰ برابر سریع تر از انواع فعلی است ,

جستجو
۱۳۹۹/۱/۱۰ یکشنبه
(0)
(0)
محققان نوعی ترانزیستور نانو ساخته اند که ۱۰۰ برابر سریع تر از انواع فعلی است
محققان نوعی ترانزیستور نانو ساخته اند که ۱۰۰ برابر سریع تر از انواع فعلی است

دانشمندان دانشگاه پلی تکنیک ایکول در لوزان سوئیس دستگاهی ساخته اند که ده برابر سریع تر از پرسرعت ترین ترانزیستور‌‌‌‌های امروزی کار می‌کند. این دستگاه همینطور صد برابر سریع تر از ترانزیستور‌‌‌‌های متداول مورد استفاده در کامپیوتر‌‌‌‌های موجود در بازار است. به گفته محققان سوئیسی این دستگاه نانوسل پروسه دشوار تولید امواج تراهرتز را به راحتی انجام می‌دهد که در زمینه‌‌‌‌های مختلفی چون تصویربرداری، ساخت حسگر و تجهیزات ارتباطی بیسیم کاربرد دارند.

این دانشمندان همچنین اعلام کردند که ترانزیستور هایی که اختراع کرده اند مدت یک تریلیونم ثانیه عملیات هایش را انجام می‌دهد و در نتیجه در ایجاد روش‌‌‌‌های درمانی پیشرفته از جمله درمان سرطان کاربرد‌‌‌‌های قابل توجهی خواهد داشت. امواج تراهرتز در طیف الکترومغناطیس بین امواج مایکروویو و اینفرارد قرار دارند و با فرکانس‌‌‌‌های یک میلیارد تا سی تریلیون بر ثانیه نوسان دارند. این امواج به خاطر بعضی خواص متفاوت و منحصر به فردشان مورد توجه دانشمندان قرار دارند که از آن قبیل می‌توان به توانایی نفوذ به کاغذ، پارچه، چوب و دیوارها اشاره کرد.

این امواج همینطور توانایی تشخیص آلودگی و حمل دیتا را دارند و میتوانند فرصت‌‌‌‌های تازه ای را برای ارتباطات وایرلس سریع تر بوجود آورند. علاوه بر این، امواج تراهرتز از نوع غیر یونیزه هستند و در نهایت هیچ خطری را متوجه سلامت انسان نمی‌کنند. تکنولوژی اختراع شده دانشمندان سوئیسی همینطور قابلیت استفاده روی چیپ ها یا مواد انعطاف پذیر را دارد و درنتیجه میتوان روزی از آن در گوشی‌‌‌‌های هوشمند و دیگر دستگاه‌‌‌‌های قابل حمل استفاده کرد؛ این دستگاه اندازه کوچکی دارد و بسیار کم هزینه است و میتواند امواج تراکم بالا را از یک منبع کوچک تولید کرده و در کسری از ثانیه به دستگاه دیگر منتقل کند.
عملکرد ترانزیستور نانو

عملکرد ترانزیستور نانو

ترانزیستور نانو

دستگاه در مرحله اول جرقه ای ایجاد می‌کند و مدت چند تریلیوم ثانیه (یا پیکو ثانیه) ولتاژ را از ۱۰ ولت به ۱۰۰ ولت می‌رساند. البته قابلیت ایجاد آن جرقه به شکل تقریبا پیوسته و تناوب ۵۰ میلیون سیگنال در هر ثانیه نیز قابل اجرا است. ساختار دستگاه نیز شامل یک جفت صفحه فلزی است که با فاصله ۲۰ نانومتر از هم قرار گرفته اند و با وارد کردن ولتاژ روی یکی از این صفحات میتوان نوعی نانو پلاسما رابوجود آورد

بعد از آنکه ولتاژ به آستانه مشخصی رسید، الکترون ها تقریبا به صورت بی درنگ به سمت صفحه دوم انتقال میابند. این حرکت سریع نوعی پالس شدید و در نتیجه امواجی با فرکانس بالا ایجاد می‌کند. دستگاه میتواند پالس هایی با فرکانس و سطح انرژی بالا ایجاد کند که طبق گفته محققان به صورت نرمال رسیدن به هر دوی این متغیرها غیر ممکن است.