menuordersearch
digi-ic.ir

بخش هفتم : سیم، فیوز، میکروفن و اسپیکر ,

جستجو
۱۳۹۹/۱/۱۹ سه شنبه
(0)
(0)
بخش هفتم : سیم، فیوز، میکروفن و اسپیکر
بخش هفتم : سیم، فیوز، میکروفن و اسپیکر

سلام دوستان طبق قولی که داده بودیم قسمت هفتم رو با آموزش انواع سیم و فیوز و در ادامه آموزش تست میکروفن و بلندگو در آیفون‌‌‌‌های تصویری شروع میکنیم.

 

انواع سیم :

 

انواع سیم :

 1. سیم افشان : مانند سیم بلندگو
 2. سیم لاکی : مانند سیم هایی که در سیم پیچ ها و در سلف ها است.
 3. سیم شیلد دار : این سیم خاصیت حذف پارازیت را دارد و مانند سیم هد یا میکوفن و آنتن تلویزیون است.
 4. سیم آنتن : معمولا در تلویزیون ها دو نوع سیم آنتن به کار رفته است که دارای مقاومت‌‌‌‌های متفاوتی است 75 اهم که برای ما کاربرد دارد و سیم‌‌‌‌های قدیمی 300 اهم است.
 5. کابل نوری : جنس کابل نوری شیشه و پلاستیک بوده که به صورت رشته ای است و اطلاعات دیجیتالی توسط فرستنده ای که در ابتدای کابل نوری قرار دارد به نور تبدیل شده و توسط یک دیود لیزری در طول سیم با سرعت نور ارسال میشود و در انت‌‌‌‌های سیم مجددا توسط گیرنده به اطلاعات الکتریکی تبدیل میشود، در این مدل سیم ها اتلاف انرژی بسیار کم است و همچنین میدان‌‌‌‌های مغناطیسی تاثیری بر روی آنها ندارند.
 6. کابل فلت : به مجموعه سیم هایی که بر روی یک نوار پلاستیکی قرار دارند، فلت میگویند. که سیم‌‌‌‌های داخل این فلت یا از جنس مس هستند و یا از جنس کربن.معمولا در دستگاه‌‌‌‌های جدید که فشرده تر شده اند از فلت ها استفاده میشود، اگر فلت مسی باشد و دچار قطعی شود میتوان آنرا با استفاده از سیم لاکی دوباره اتصال داد، ولی در مورد فلت‌‌‌‌های کربنی باید آنها را تعویض کرد. معمولا در ال سی ها این گونه است که فلت خراب میشود و باعث میشود که مقداری از نوشته ها دیده نشود.

انوع فلت

 

فیوز :

 

وظیفه فیوز :

فیوز را در دستگاه قرار میدهند بدلیل اینکه اگر برق از حد مجاز بالاتر برود و یا اتصالی در مدار باشد، فیوز سریع میسوزد و آسیبی به مدار نمیرسد.

 

تست فیوز :

برای تست فیوز از تست بیزر استفاده میشود، دو سر مولتی متر را به فیوز میزنیم اگر بوق کشید فیوز سالم است در غیر این صورت سوخته است، به هیچ عنوان از سیم به جای فیوز استفاده نشود.

اگر در مداری فیوز سوخته بود و تعویض کردیم و به برق متصل کردیم و باز هم فیوز سوخت، مدار اتصالی دارد، و باید رفع اتصالی شود.

فقط یک نکته که در مبحث‌‌‌‌های بعدی آموزش داده میشه استفاده از لامپ 110 یا لامپ تست است که از سوختن بقیه مدار جلوگیری میکند. مستقیم به برق شهر نزنید بعد از انداختن فیوز سالم.

فیوز ها خود دارای انواع مختلفی هستند که میتوان از مقاومت کم اهم نیز استفاده کرد به جای فیوز، یک نوع دیگر هم فیوز‌‌‌‌های حرارتی میباشند که با حرارت زیاد از مدار خارج شده و پس از سرد شدن دوباره وصل میشوند.

فیوز ها در سه نوع :

 1. کند سوز
 2. معمولی
 3. تند سوز

کند سوز با حرف T مشخص میشود و معمولا در تلویزیون‌‌‌‌های رنگی کاربرد دارد.

معمولی با حرف M مشخص میشود.

تند سوز با حرف F مشخص میشود و خیلی زود میسوزد.

 

انواع فیوز

انواع میکروفن و تست آن :

 1. میکروفن ذغالی
 2. میکروفن کریستالی
 3. میکروفن دینامیکی
 4. میکروفن نواری
 5. میکروفون خازنی

دوستان همه این میکروفن ها در مدارات استفاده میشوند ولی از آنجاییکه ما تعمیرات آیفون تصویری را آموزش میدهیم فقط خازن خازنیو تست‌‌‌‌های مربوطه را توضیح میدهیم :

 

میکروفن خازنی :

 

میکروفن استفاده شده در آیفون‌‌‌‌های تصویری خود انواع مختلفی دارد ولی معمولا از نوعی که در شکل نمایش داده شده است است.

 

میکروفن آیفون تصویری

روش تست :

مولتی متر را بر روی تست مقاومت یا تست اهمی میگذاریم :

معمولا عدد نمیش داده شده در حد 1 کیلو است مثلا 1.300 کیلو اهم اگر عدد در حد مگا بود میکروفن سوخته است.

 

بلندگو و روش تست آن :

بلند گو ها در انواع مختلفی در مدارات آیفون تصویری استفاده شده اند ولی 90 درصد بلندگو ها 8 اهم نیم وات میباشند، خوب ما با وات کاری نداریم در تست ولی برای خرید مهم است.

برای تست بلند گو مولتی متر در حالت تست اهمی باید باشد و زمانی که پراپ ها را بر روی بلند گو قرار میدهیم باید عدد نمایش داده شده با عدد نوشته شده بر روی بلندگو یکی باشد مثلا 8 ام باید عددی در حوالی 8 اهم نمایش دهد نه عدد مگا یا کیلو اهم.

 

تست جام بلندگو :

اگر با انگشت قسمت وسط بلندگو را به آرامی فشار دهسم باید سریعا به حالت اول خود برگردد و با اصطلاح حالت فنری داشته باشد اگر حالت فنری خود را از دست داده باشد جام شده است.

 

بلند گو 8 اهم نیم وات

همونطور که در عکس مشاهده میکنید عدد کاملا مشخص است اما اگر هم نبود معمولا 8 یا 16 اهم است.

 

با تشکر
کیومرث اصغری
#مهندس_شو

 

www.digi-iphone.com