menuordersearch
digi-ic.ir

بخش سوم : آموزش کار با هیتر و ارور‌‌‌‌های آن ,

جستجو
۱۳۹۹/۱/۷ پنج شنبه
(0)
(0)
بخش سوم : آموزش کار با هیتر و ارور‌‌‌‌های آن
بخش سوم : آموزش کار با هیتر و ارور‌‌‌‌های آن

آشنایی با هیتر و تجهیزات آن

حرارات تولیدی دستگاه از حدود 100درجه تا 480 درجه سانتی گراد است. همچنین شما می‌توانید برای برد هایی که از حساسیت بالاتری نسبت به دما برخوردارند دما را کاهش یا افزایش دهید. کار تغییر دما از طریق چرخش پتانسیومتر مربوط به دما صورت می‌گیرد. با چرخاندن پتانسیومتر بر روی صفحه نمایش دمای مدنظر خود را انتخاب کرده و سپس شاهد افزایش و یا کاهش دمای نازل (با توجه به دمای مدنظر شما)خواهید بود. زمانی ال ای دی موجود بر روی دستگاه چشمک میزند که دما به حد مطلوب رسیده باشد.

هیتر گورداک


نازل

یکی از اتصالات دستگاه هیتر، نازل است. نازل قسمتی از دستگاه است که مانند سشوار عمل کرده و هوای گرم را به بیرون منتقل می‌کند. نازل‌‌‌‌های کوچک تر مناسب قطعات کوچک تر هستند و قطعات بزرگ تر نازل‌‌‌‌های بزرگتری را نیاز دارند. از نازل ها برای مونتاژ قطعات smd و یا دمونتاژ قطعات استفاده می‌شود.

نازل هیتر

 

هویه

از دیگر اتصالات دستگاه هیتر، هویه است. که به دستگاه متصل شده و دمای آن با توجه به پتانسیومتر دستگاه تنظیم می‌شود. هویه‌‌‌‌های موجود در بازار امکان تنظیم دما را نداشته و قابل استفاده برای تعمیر یا مونتاژ قطعاتی که محدودیت‌‌‌‌های دمایی دارند نیستند. با استفاده از هویه روی دستگاه شما می‌توانید کار لحیم کاری حساس ترین برد‌‌‌‌های الکترونیکی را بسادگی انجام دهید.

هویه

 

موارد استفاده از هیتر برای مونتاژکار

  •   گاهی مواقع زمان مونتاژ قطعات به درستی در جایگاه خود مونتاژ نشده اند و اصطلاحا روی برد لیز خورده اند. در این حالت با استفاده ازهیتر هوای گرم بسادگی می‌توان قطعه را در محل درست قرار داده و مونتاژ کرد.

  از پرکاربردترین موارد استفاده از هیتر، مونتاژ قطعات اس ام دی است. با استفاده از هیتر هوای گرم بسادگی می‌توان کوچکترین قطعات اس ام دی مانند مقاوت ها و خازن‌‌‌‌های 0603 را نیز مونتاژ کرد.

  •   در بسیاری از موارد پس از اتمام مونتاژ قطعات بر روی برد‌‌‌‌های الکترونیکی ممکن است اتصال قطعات ضعیف بوده و ممکن است بعضی قطعات نیازمند شارژ مجدد قلع باشند. در این حالت نیز با استفاده از هویه متصل به هیتر و تنظیم دمای آن این کار انجام میشود.
  •   از دیگر مواردی که در طول مونتاژ توسط دستگاه‌‌‌‌های اتوماتیک ایجاد می‌شود مونتاژ ناقص پایه‌‌‌‌های آی سی و میکروکنترلرها است. در مرحله ی کنترل کیفی و تست نهایی با لحیم کاری با هیتر اتصال پایه ها اصلاح می‌شوند.
  •   از دیگر اشکالاتی که در مونتاژ آی سی بوجود می‌آید اتصال پایه ها به یکدیگر بدلیل زیاد بودن خمیر قلع است. به دلیل نزدیک بودن پایه‌‌‌‌های آیسی در شرایطی که میزان قلع در پایه ها زیاد شود پایه ها به یکدیگر متصل شده و باعث خطا در عملکرد و گاها سوختن قطعات برد می‌شود. در این حالت می‌توانید با هیتر هوای گرم و مایع فلاکس این مشکل را برطرف کنید.

روش لحیم کاری با هیتر

    سر نازل مطابق با اندازه قطعه را انتخاب کرده و به دسته متصل کنید و با پیچ گوشتی پیچ‌‌‌‌های آن را محکم کنید.

 

نازل هیتر


  هیتر را به برق متصل کرده (برق 220 ولت) و دستگاه را روشن کنید.


  بعد از روشن کردن دستگاه، المنت حرارتی روشن خواهد شد و هیتر داغ می‌شود، در این حالت دمای مورد نظرتان را توسط پتانسیومتر مشخص کنید.
  چراغ قرمز کنار پتانسیومتر “تنطیم حرارت” شروع به چشمک زدن می‌کند و نشاندهنده این است که هیتر در حال کار است. قبل از استفاده تا رسیدن هیتر به دمای مدنظرتان صبر کنید.
  دو پتانسیومتر برای کنترل دما روی دستگاه تعبیه شده است. یکی برای هویه و دیگری نازل هوای گرم. پتانسیومتر ها را با توجه به نیاز خود تنظیم کنید.
  لحیم کاری؛ هنگامی که تنظیمات لازم را انجام دادید با دقت نازل را در محل مورد نظرتان قرار دهید تا لحیم براق و ذوب شود. سپس قطعه را توسط پنس با دقت روی قسمت مورد نظر قرار دهید.
  دمونتاژ؛ ممکن است بخواهید از هیتر برای برداشتن یک قطعه استفاده کنید. در این حالت نازل هوای گرم را نزدیک محل اتصال قطعه به برد قرا داده و پس از ذوب قلع قطعه را به آرامی با پنس جدا کنید.
  هنگامی که کارتان با دستگاه به اتمام رسید، دستگاه را خاموش کرده و اجازه دهید تا دستگاه خنک شود. خنک شدن دستگاه چند دقیقه ای زمان میبرد، پیشنهاد میشود باد دستگاه را کمی بیشتر کنید زمان خاموش شدن.

نکته: بعد از اتمام کارتان بهتر است برد را بشویید تا مایع فلاکس باقی مانده روی برد پاک شود. زیرا که فلاکس در بلند مدت می‌تواند باعث زنگ زدگی برد شود.

 


خطا‌‌‌‌های احتمالی هیتر
لحیم کاری با هیترجریان هوای گرم :

در لحیم کاری با هیتر اگر جریان هوای گرم نازل هیتر کم است، ممکن است اتصال نازل دچار مشکل شده باشد. با اتصال درست ورودی نازل جریان هوای گرم بیشتری را خواهید داشت.

جریان هوای گرم


خطای S-E

معمولا خطای S-E به معنای خطای سنسور است؛که این خطای رایجی است. گاهی این خطا بعد از دستکاری صفحه نمایش رفع می‌شود و دمای درست دوباره نشان داده می‌شود. در مواقع دیگر نشان می‌دهد که سنسور دما اشکال دارد. در این صورت می‌توانید اتصال هویه را جدا کرده و مجدد نصب کنید.

خطای s-e هیتر


خطای H-E

این خطا به این معناست که اشکالی مربوط به درجه حرارت وجود دارد. ممکن است مشکلی در المنت دما وجود داشته باشد یا نازل به درستی متصل نشده باشد. سعی کنید اتصال ها را بررسی کنید تا اگر نیاز است دستگاه را خاموش-روشن کنید. اگر مشکل برطرف نشد آخرین راه حل تعویض المنت حرارتی داخل دستگاه است.


طولانی نگه داشتن هویه در یک نقطه

در لحیم کاری با هیتر ؛ اگر هویه به مدت طولانی روی یک نقطه از PBC قرار گیرد، چسبی که لایه ی مسی رنگ را به لایه ی زیرین آن متصل می‌کند بیرون می‌ریزد. و لایه ی محافظ سبز رنگ روی برد آسیب می‌بیند. در این جالت بویی شبیه به سوختن وسایل برقی استشمام خواهید کرد.

و در آخر میخواهیم نمای داخلی هیتر را نمایش دهیم تا بیشتر با هیتر آشنا شویدنمای داخلی هیتر

 

با تشکر
کیومرث اصغری
#مهندس_شو