menuordersearch
digi-ic.ir

بخش پنجم : آموزش کار با اسیلوسکوپ ,

جستجو
۱۳۹۹/۱/۱۳ چهارشنبه
(0)
(0)
بخش پنجم : آموزش کار با اسیلوسکوپ
بخش پنجم : آموزش کار با اسیلوسکوپ

سلام همراهان گرامی دیجی آیفون رسیدیم به بحث شیرین اسیلوسکوپ :

90 درصد همکارها در زمینه تعمیر آیفون تصویری از اسیلوسکوپ استفاده نمیکنند ولی همونطور که قبلا گفته شد برای نامبر وان شدن در زمینه تعمیرات به تجهیزات عالی وابسته هستیم.

به عنوان مثال شما یک برد تغذیه آیفون تصویری کوماکس را تعمیر کرده اید و از نظر صدا ( منظور تق تق کردن ) و یا ولتاژ با تست از طریق مولتی متر کاملا سالم است و کار میکند ولی زمانی که با اسیلوسکوپ تست میکنیم میبینیم که یک افتی یا یک پرشی در نمایشگر اسیلوسکوپ نمایش میدهد که باید برد کامل تعمیر شود تا مشکلی در مدار ایجاد نکند.

 

تعریف اسیلوسکوپ :

اسیلوسکوپ دستگاهی است برای اندازه گیری ولتاژ

اینجا سوالی در ذهن ما ایجاد میشود که پس مولتی متر چیه ؟

مولتی متر ولتاژ در فرکانس پایین را نمایش میدهد ولی اسیلوسکوپ ولتاژ بسیار دقیق در فرکانس‌‌‌‌های بالا را نمایش میدهد. ولی برعکس مولتی متر توانایی اندازه گیری جریان را ندارد باید از قانون اهم استفاده کرد برای اندازه گیری جریان.

با اسیلوسکوپ چه پارامترهایی را میتوان اندازه گرفت ؟

ولتاژ، زمان تناوب، اختلاف فاز و مشاهده منحنی مشخصه ولت - آمپر عناصر نیمه هادی مثل دیود و ترانزیستور.

اسیلوسکوپ ها در چه فرکانسی کار میکنند؟

اسیلوسکوپ ها از فرکانس صفر تا فرکانس اسیلوسکوپی که توسط شما خریداری شده کار میکند به عنوان مثال اسیلوسکوپ 20 مگا هرتز تا 20 مگا هرتز و اسیلوسکوپ 100 مگا هرتز تا 100 مگا هرتز کار میکند یعنی شروع صفر و تا حد نوشته شده بر روی دستگاه کار میکند.

اسیلوسکوپ ها کلا چند نوع هستند ؟

اسیلوسکوپ ها در دو نوع ساخته و عرضه شده اند :

 1. دیجیتال
 2. آنالوگ

مبحث امروز ما در مورد اسیلوسکوپ آنالوگ است و نوع خاصی را آموزش نمیدهیم به طور کلی آموزش داده میشود تا شما با هر دستگاهی به راحتی کار کنید.

پس در ادامه مبحث ما به اسیلوسکوپ دیجیتال اشاره نمیکنیم هر جا به اسیلوسکوپ اشاره شد یعنی اسیلوسکوپ آنالوگ.

در این پست کالبد شکافی اسیلوسکوپ انجام نمیشود یعنی از نظر نمای داخلی و برد‌‌‌‌های کار شده در آن بخواهیم بحث کنیم.

البته در یک پست به بررسی ساختمان داخلی اسیلوسکوپ میپردازیم.

 

آموزش کار با اسیلوسکوپ

اسیلوسکوپ ها در چند نوع عرضه میشوند از نظر کانال‌‌‌‌های قابل نمایش، که میتواند یک کاناله و چند کاناله باشد. اسیلوسکوپ‌‌‌‌های تک کاناله میتواند فقط یک سیگنال را در نمایشگر نمایش دهد. ولی اسیلوسکوپ‌‌‌‌های چند کاناله میتواندد همزمان چند سیگنال را نمایش دهد.

روش انتقال سیگنال به اسیلوسکوپ چیست ؟

پروب یا پراب (probe) :

برای انتقال سیگنال‌‌‌‌های الکتریکی به دستگاه اسیلوسکوپ از پراب یا پروب استفاده میشود.

 

پراب اسیلوسکوپ

سیم استفاده شده در پراب از جنس کواکسال است تا میزان نویز به حداقل برسد. نوک پروب گیره ای شکل است و که میتوان آن را به نقطه ای از مدار وصل کرد. پراب همونطور که در شکل مشخص است پس از برداشتن سر گیره ای شکل به صورت سوزنی میشود که میتوان تست پوینت‌‌‌‌های مختلف را آنالیز کرد. انت‌‌‌‌های پراب که قسمت فلزی آن است و به اسیلوسکوپ متصل میشود bnc نام دارد که طریقه وصل کردن آن به این شکل است که دارای یک شیار مورب شکل است که بعد از قرار دادن بر روی اسیلوسکوپ با چرخش 90 درجه در جهت عقربه‌‌‌‌های ساعت در جای خود فیکس میشود.

 

ضریب پراب اسیلوسکوپ

همونطور که در شکل مشاهده میکنید با فلش قرمز مشخص کرده ایم که پراب ها دارای دو حالت میباشند :

 1. ضربدر 1
 2. ضربدر 10

در حالت اول سیگنال بدون هیچ گونه تضعیفی وارد اسیلوسکوپ میشود.

در حالت دوم سیگنال ده برابر تضعیف شده سپس به اسیلوسکوپ ارسال میشود .برای تست‌‌‌‌های ولتاژ برد تغذیه حتما رو این حالت باشد.

اگر از حالت دوم استفاده کردید برای اندازه گیری مقادیری که نمایش میدهد را باید ده برابر بزرگتر کنید تا عدد صحیح را داشته باشید.

 

بررسی قسمت‌‌‌‌های مختلف اسیلوسکوپ


 1. صفحه نمایش و تنظیمات اولیه
 2. horizontal
 3. vertical
 4. trigger

قسمت اول : صفحه نمایش و تنظیمات اولیه

 1. صفحه نمایش اسیلوسکوپ : صفحه نمایش اسیلوسکوپ دارای 8 خط عمودی و 10 خط افقی است که برای دقت بیشتر در اندازه گیری ها این خط ها یا خانه ها خود به قسمت‌‌‌‌های ریزتری تقسیم میشوند، یعنی هر خانه خود به 5 قسمت تقسیم میشود و هر قسمت معادل 0.2 خانه است.
 2. کلید پاور : در هر دستگاهی یک کلید برای خاموش و روشن کردن است و اسیلوسکوپ نیز از این قانون مستثنی نیست.
 3. intensity volume : این ولوم برای کم و زیاد کردن شدت نور سیگنال نمایش داده شده در صفحه نمایش است و باید طوری تنظیم شود که کاملا قابل رویت باشد، ممکن است این ولوم با Inten نمایش داده شود.
 4. Focus volume : فوکوس در لغت به معنای تمرکز است و ضخامت خط کشیده شده در صفحه نمایش را کم و زیاد میکند. یعنی همان ضخامت طول موج نمایش داده شده.همیشه این ولوم را در حالتی قرار دهید که حداقل ضخامت را داشته باشد.
 5. پین تنظیم یا کالبراسیون : از این قسمت زمانی استفاده میشود که از سلامت پراب و vol/div و time/div اطلاعی نداریم. اسیلوسکوپ همواره یک سیگنال مرجع با دامنه و فرکانسی مشخص برای تست خود ایجاد میکند و به این پین انتقال میدهد. شما هر بار برای تست مدار عمل کالبراسیون را باید انجام داده تا از تست خود اطمینان خاطر داشته باشید. و با این کار میتوان یا کم و زیاد کردن دو ولوم ولتاژ و زمان از صحت عملکرد هر دو ولوم مطمئن شد که در ادامه تست به مشکلی نخورید. ویدئو این تست در زیر این قسمت قرار خواهد گرفت تا طریقه کالیبراسیون را کامل و به وضوح فرا بگیرید.
 6. پیچ آستیگمات : این ولوم به همراه ولوم تنظیم نقطه کانونی است و در بعضی اسیلوسکوپ ها وجود ندارد و معمولا با Astig نمایش داده میشود.
 7. پیچ تنظیم Trace : این ولوم تنظیم برای درست کردن محور افقی است. که با عبارت Trace Rotation نمایش داده میشود.

 

قسمت دوم : horizontal

 

 1. ولوم Time/Div : این ولوم با ضریب ثانیه، میلی ثانیه و میکرو ثانیه تنظیم میشود و این ضرایب نشان دهنده این است که چقدر زمان لازم است تا اشعه در راستای افقی در یک خانه جابجا شود.
 2. ولوم time variable : این ولوم جهت باز کردن شکل موج در راستای افقی صفحه نمایشگر است که یا Swp .Var نمایش داده میشود و برای اندازه گیری زمان تناوب باید تا آخرین حد به سمت عقربه‌‌‌‌های ساعت بچرخد تا به نوشته cal برسد، زمانی که این ولوم از ضریب cal خارج شود اعداد روی time/div دیگر دقیق و صحیح نیست و دارای خطا است. البته در کار تعمیرات تاثیر خاصی ندارد ولی قصد ما آشنایی کامل است.
 3. کلید بزرگ نمایی در راستای افقی و عمودی : توسط این شسی فشاری میتوان مقیاس فرکانس را بین 5 تا 10 برابر بزرگ تر کرد، به طوری که در حالت عادی مقیاس ما همان مقیاس time/div است و در صورت استفاده از این امکان شکل موج در جهت افقی و عمودی 5 تا 10 برابر باز تر میشود، در بعضی از اسیلوسکوپ ها این امکان بر روی ولوم tim/div قرار دارد که با کشیدن بیرون ولوم فعال میشود و با فشردن به داخل غیر فعال میشود، این امکان معمولا در فرکانس‌‌‌‌های بالا نمایش داده میشود و این شسی با حرف Mag نمایش داده میشود.
 4. ولوم تغییر مکان افقی : این ولوم شکل موج را در جهت افقی جابجا میکند و با حروف Hor.Pos یا position نمایش داده میشود.

 

 

قسمت سوم : vertical

 

 1. ولوم Vol/Div : این ولوم هم همانند Time/Div دارای ضرایبی است که با ولت و میلی ولت نمایش داده میشود و هر ضریب بیان کننده این است که هر خانه در راستای عمودی چند ولت است، این ولوم برای اندازه گیری دامنه ولتاژ استفاده میشود.
 2. ولوم Volt Variable : این ولوم بر روی ولوم Vol/Div قرار گرفته است و برای فشرده تر یا باز کردن شکل موج استفاده میشود، ولی زمانی که این ولوم از حالت cal خارج شود دیگر مقادیر Vol/Div قابل قبول نیست.
 3. ولوم vertical position : این ولوم شکل موج را در راستای عمودی حرکت میدهد و با علامت Ver.Pos یا position نمایش داده میشود.
 4. پیچ بالانس dc : دلیل استفاده از این ولوم برای این است که اسیلوسکوپ ها در مناطق مختلف از نظر آب و هوا استفاده میشوند و هر کانال جداگانه باید تنظیم شود، برای تنظیم این حالت باید این امکان را در حالتی قرار داد که با تغییر Vol/Div خط افقی هیچ تغییری در محور عمودی داشته باشد. این ولوم با dc-bal نمایش داده میشود.
 5. Ac-Dc-Gnd : اگر این حالت بر روی Ac قرار بگیرد یک خازن در مسیر اسیلوسکوپ قرار میگیرد که موجب حذف مولفه Dc در شکل موج میشود، ولی در زمانی که بر روی حالت Dc قرار میگیرد هر چیزی که در ورودی باشد در خروجی هم نمایش داده میشود، زمانی که بر روی حالت Gnd باشد ورودی به صفحات انتقال عمودی منتقل نخواهد شد بلکه به صفحات با اختلاف پتانسیل صفر ولت وصل میشود. در این حالت فقط یک خط افقی بر روی صفحه نمایش داده میشود که از آن برای تعیین نقطه صفر استفاده میشود.
 6. Add-Dual-Ch1-Ch2 : اگر در حالت Ch1 باشد فقط سیگنال کانال یک را نشان میدهد، اگر بر روی حالت Ch2 باشد فقط سیگنال کانال 2 را نمایش میدهد، اگر در حالت Dual باشد شکل موج هر دو کانال را نمایش میدهد و اگر در حالت Add باشد حاصل جمع لحظه ای دو شکل موج را نمایش میدهد.
 7. Chop-Alt : اگر فرکانس سیگنال ورودی ما بیشتر از 1 کیلو هرتز باشد با استفاده از حالت Alt میتوانیم دو شکل موج را به صورت همزمان در اسیلوسکوپ نمایش دهیم. برای نمایش سیگنال با فرکانس‌‌‌‌های کم از حالت Chop استفاده میکنیم، در این حالت یک نقطه کوچک از سیگنال کانال 1 و یک نقطه کوچک از سیگنال کانال 2 را نمایش میدهد. زمانی که سیگنال کانال 1 را نمایش میدهد سیگنال کانال 2 قطع است و برعکس. چون این نقاط کوچک هستند و ما آنها را به صورت پیوسته میبینیم در نتیجه دو شکل بر روی صفحه نمایش قابل رویت است.
 8. Ch2Inv : زمانی که این کلید استفاده شود شکل موج کانال 2 به اندازه 180 درجه اختلاف فاز میگیرد.

 

قسمت چهارم : trigger

 

 1. Auto-Normal : در حالت Auto اگر هیچ سیگنالی به ورودی داده نشود خود اسیلوسکوچ موج دندانه اره ای ایجاد میکند که در خروجی به شکل خط افقی ظاهر میشود که نشاندهنده آماده به کار بودن دستگاه است، زمانی که در حالت Normal است فقط شکل موج با توجه به ورودی نمایش داده میشود، در صورتی که هیچ ورودی نداشته باشیم هیچ خروجی در صفحه نمایش ظاهر نمیشود. همیشه ایک کلید را در حالت Auto قرار دهید.
 2. ولوم Level : این ولوم نقطه شروع موج را در اسیلوسکوپ نمایش میدهد، همچنین اگر شکل موج در جهت افقی حرکت کند و ثابت نباشد به کمک این ولوم میتوان آنرا ثابت کرد.
 3. کلید Slope : این کلید برای این است که نیم سیکل نشان داده شده مثبت باشد یا منفی که در حالت عادی معمولا مثبت است،
 4. کلید Source trigger :این کلید ممکن است در حالت‌‌‌‌های زیر باشد :

 

 1. Ac: در این حالت عمل تریگر با مولفه‌‌‌‌های Ac انجام میشود.
 2. Dc : در این حالت عمل تریگر با خود موج بعلاوه مولفه Dc انجام میشود
 3. Ch1 : در این حالت عمل تریگر توسط سیگنال اعمال شده به کانال 1 است.
 4. Ch2 : در این حالت عمل تریگر توسط سیگنال اعمال شده به کانال 2 است.
 5. Line : در این جالت عمل تریگر با برق شهر انجام میشود.
 6. Ext : در این حالت موجی را که میخواهیم عمل تریگر بر روی آن انجام شود را از خارج اسیلوسکوپ و توسط ترمینال مخصوی آن به اسیلوسکوپ اعمال کنیم.
 7. tv : در این حالت فیلتر‌‌‌‌های پایین گذر مولفه‌‌‌‌های فرکانس بالای موج ورودی را حذف میکند و سپس عمل تریگر را انجام میدهد. از این عمل زمانی استفاده میشود که یک موج مزاحم بر روی موج اصلی بیفتد.
 8. Tv-H : در این حالت عمل تریگر توسط سیگنال‌‌‌‌های افقی تصویر انجام میشود.
 9. Tv-L : در این حالت عمل تریگر توسط سیگنال‌‌‌‌های عمودی تصویر انجام میشود.

 

 

با تشکر
کیومرث اصغری
#مهندس_شو

 

www.digi-iphone.com