menuordersearch
digi-ic.ir

FIA جزئیات رقابت‌‌‌‌‌های جدید خودرو‌‌‌‌های برقی GT را اعلام کرد: انقلابی در مسابقات سبز ,

جستجو
۱۴۰۰/۲/۵ یکشنبه
(0)
(0)
FIA جزئیات رقابت‌‌‌‌‌های جدید خودرو‌‌‌‌های برقی GT را اعلام کرد: انقلابی در مسابقات سبز
FIA جزئیات رقابت‌‌‌‌‌های جدید خودرو‌‌‌‌های برقی GT را اعلام کرد: انقلابی در مسابقات سبز

هیئت حاکمه FIA به طور رسمی از مقررات فنی سری مسابقات کاملا جدید خودرو‌‌‌‌های برقی بر پایه کلاس GT3 پرده برداری کرد. طبق اعلام FIA شرکت‌‌‌‌های خودروسازی می‌توانند از پلت فرم محصولات شهری خود برای طراحی مدل‌‌‌‌های مسابقه ای استفاده کنند. این ایده باعث می‌شود تا خیل عظیمی از کمپانی‌‌‌‌های فعال در صنعت خودروسازی بتوانند با کمترین هزینه وارد این رقابت ها شده و نسبت به توسعه این فناوری جدید به هیجان انگیزترین شکل ممکن اقدام نمایند.

خودروها بر پایه کلاس GT3 به رقابت با یکدیگر خواهند پرداخت. اما FIA اعلام کرده است که در بخش هایی از پیست شتاب گیری و سرعت این خودرو‌‌‌‌های برقی بیشتر از نمونه‌‌‌‌های احتراق داخلی است.

به طور مثال برای رسیدن به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت به تنها ۲.۴ ثانیه احتیاج دارند و حداکثر سرعت آن نیز به ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد. امکان استفاده از ۴ موتور الکتریکی نیز برای هر یک از خودروها امکان پذیر است.

FIA به دنبال آن است تا هر دو بخش را یعنی سازندگان و فعالان حوزه وسایل نقلیه الکتریکی را تشویق به مشارکت و شرکت در این سری رقابت ها کند. در نتیجه تعادل مناسبی بین خلاقیت و کاهش هزینه ها برقرار می‌شود.

حداقل وزن برابر با ۱۴۹۰ تا ۱۵۳۰ کیلوگرم است و حداکثر قدرت نیز برابر با ۵۷۷ اسب بخار خواهد بود. گرچه این وزن برای خودروی مسابقه ای حاضر در کلاس GT3 کمی بالا است اما FIA اعلام کرده است که با این کار هزینه تیم ها کاهش پیدا می‌کند.

همچنین در این رقابت ها امکان شارژ سریع ۷۰۰KW فراهم خواهد شد تا در عرض چند دقیقه در حدود ۶۰ درصد از ظرفیت باتری خودروها شارژ شود. در حال حاضر سریع ترین نرخ شارژ خودرو‌‌‌‌های شهری برابر با ۳۵۰KW است.

در حال حاضر مشخص نیست که این امکان شارژ در کدام یک از پیست‌‌‌‌های اتومبیل رانی نصب خواهد شد اما FIA امیدوار است که شبکه شارژ بسته به نیاز توسعه پیدا کند تا امکان دائم و موقت بودن آن در پیست‌‌‌‌های مختلف فراهم شود.

بر خلاف فرمول E، تولیدکنندگان مجاز هستند تا باتری‌‌‌‌های اختصاصی خود را با شرکت‌‌‌‌های مورد نظرشان تولید کنند.

این شرکت ها با زیر مجموعه شرکت نفتی توتال یعنی Saft تغذیه خواهند شد که طراحی جدیدی برای سلول‌‌‌‌های باتری لیتیوم یونی طراحی کرده است. ظرفیت باتری اما محدود به ۸۷ کیلووات ساعت است در حالی که حداکثر نرخ شارژ باتری برابر با ۷۰۰KW خواهد بود.

0e2c26b7-mclaren-2050-formula-1-car-1

با آزادی عملی که برای تولیدکنندگان فراهم خواهد شد امکان انتخاب سیستم انتقال قدرت مناسب و مورد نیاز فراهم خواهد شد. به طور مثال شرکت ها می‌توانند خودروی تک محوره یا دو محوره تولید کنند. همچنین امکان کنترل میزان گشتاور انتقالی به هر چرخ امکان پذیر است.

منبع:
autocar