menuordersearch
digi-ic.ir

گوشی‌‌‌‌‌های اندرویدی کارکرده دو برابر آیفون‌ها دچار افت قیمت می‌شوند ,

جستجو
۱۳۹۹/۱۱/۳ جمعه
(0)
(0)
گوشی‌‌‌‌‌های اندرویدی کارکرده دو برابر آیفون‌ها دچار افت قیمت می‌شوند
گوشی‌‌‌‌‌های اندرویدی کارکرده دو برابر آیفون‌ها دچار افت قیمت می‌شوند

گوشی‌‌‌‌های اندرویدی زودتر ارزش خود را در بازار از دست می‌دهند یا گوشی‌‌‌‌های آیفون؟ در واقع پس از خرید یک گوشی اندرویدی، قیمت آن با گذشت زمان چند درصد افت می‌کند؟

برخی گوشی‌‌‌‌های هوشمند حتی پس از آنکه ماه ها توسط کاربران مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ اما هنوز در بازار دست دوم فروش خوبی دارند. با افزایش قیمت موبایل در بازار، برخی کاربران تمایل به خرید گوشی‌‌‌‌های کارکرده دارند. وب سایت «BankMyCell» با انتشار گزارشی قصد دارد به چنین کاربرانی کمک کند تا بتوانند گوشی هوشمند مناسب و با قیمت معقولی را خریداری کنند.

این وب سایت با بررسی قیمت 310 گوشی کارکرده، اطلاعات جالبی در مورد افت قیمت گوشی ها و میزان استهلاک آنها منتشر کرده که بر اساس آن گوشی‌‌‌‌های اندرویدی دو برابر سریع تر از گوشی‌‌‌‌های آیفون ارزش خود را از دست می‌دهند.

بررسی‌‌‌‌های انجام شده در بازار نشان می‌دهد که بعد از گذشت چهار سال، گوشی‌‌‌‌های آیفون به صورت متوسط 66.43 درصد ارزش اولیه و گوشی‌‌‌‌های اندرویدی 81.11 درصد ارزش اولیه خود را از دست می‌دهند.

همین گزارش ادعا می‌کند که گوشی‌‌‌‌های اندرویدی با قیمت 350 دلار یا کمتر از آن در سال اول نیمی از ارزش خود را از دست می‌دهند. در واقع ارزش گوشی‌‌‌‌های ارزان قیمت مارک‌‌‌‌های محبوبی همچون سامسونگ، موتورولا، ال جی، HTC و گوگل به طور متوسط حدود 52.61 درصد در سال 2019 و 2020 افت کرده است.

براساس گزارش منتشر شده از سوی این وب سایت، 9 ماه پس از عرضه گلکسی S20 اولترا، ب‌‌‌‌های نسخه کارکرده آن 64.71 درصد قیمت اولیه بوده است. این در حالی است که در همین بازه زمانی افت قیمت گوشی کارکرده آیفون 11 پرو مکس نسبت به دستگاه نو در حدود 32.22 درصد اعلام شده است.

البته داستان برای همه آیفون ها یکسان نیست و برای مثال قیمت گوشی کارکرده آیفون SE 2020 بعد از تنها 8 ماه حدود 38.32 درصد افت پیدا می‌کند.

قیمت گوشی‌‌‌‌های هوشمند کارکرده اندرویدی با قیمت 350 دلار یا کمتر از آن در سال اول حدود 52.61 درصد، در سال دوم در حدود 73.61 درصد، در سال سوم حدود 85.15 درصد و در نهایت در سال چهارم حدود 94.90 درصد نسبت به قیمت اولیه افت می‌کند.

برای مثال قیمت گوشی هوشمند کارکرده سامسونگ گلکسی A50 پس از حدود دو سال نسبت به نسخه نو در حدود 79.94 درصد افت می‌کند. قیمت گوشی کارکرده موتورولا G7 نیز در عرض نه ماه از تاریخ رونمایی با افت 79.17 درصدی و در عرض یکسال با افت 61.97 درصدی روبرو بود.

قیمت گوشی‌‌‌‌های پیکسل گوگل نیز عموما بعد از گذشت یکسال در حدود 40.17 درصد افت می‌ کند. در این گزارش گفته شده که کاربرانی که یکی از 10 گوشی پر فروش پیکسل گوگل را خریداری کرده اند با گذشت حدود 12 ماه، قیمت دستگاه آنها 40.17 درصد کاهش پیدا می‌کند.

آمار‌‌‌‌های این وب سایت نشان می‌دهد بیشترین افت قیمت مربوط به گوشی‌‌‌‌های HTC بوده است که قیمت آنها در عرض یکسال در حدود 53.08 درصد افت کرده است.