menuordersearch
digi-ic.ir

ناسا و بزرگداشت پنجاهمین سالگرد ماموریت آپولو ۱۳؛ شکست موفقیت آمیز ,

جستجو
۱۳۹۹/۱/۲۵ دوشنبه
(0)
(0)
ناسا و بزرگداشت پنجاهمین سالگرد ماموریت آپولو ۱۳؛ شکست موفقیت آمیز
ناسا و بزرگداشت پنجاهمین سالگرد ماموریت آپولو ۱۳؛ شکست موفقیت آمیز

۱۱ آپریل ۲۰۲۰ مصادف با پنجاهمین سالگرد ماموریت آپولو ۱۳ است و ناسا به همین مناسب برنامه هایی را برای بزرگداشت آن تدارک دیده است. مسافران این فضاپیما در میانه ماموریت خود متوجه مشکلاتی در مخزن اکسیژن شده و پس از بیان جمله معروف «هیوستون، ما مشکل داریم» به سوی زمین برگشتند.

ناسا از این ماموریت به عنوان «شکستی موفقیت آمیز» یاد می‌کند چرا که علی رغم از کار افتادن مخزن اکسیژن در ماژول سرویس دو روز بعد از آغاز ماموریت، خدمه فضاپیما و کارکنان ایستگاه کنترل با درایت و کنترل احساسات توانستند فضاپیما را سالم روی زمین فرود بیاروند. دلیل این مشکل اتصال کوتاه در مخزن بود و مهندسان ناسا برای جلوگیری از تکرار این فاجعه دست به تغییراتی گسترده در طراحی فضاپیما زدند.

ناسا و بزرگداشت پنجاهمین سالگرد ماموریت خود

ناسا امسال و نیم قرن پس از ماموریت آپولو ۱۳ تصمیم به بزرگداشت آن گرفته که البته به خاطر کووید-۱۹ بیشتر این برنامه ها به صورت مجازی انجام می‌شوند. این سازمان مستندی از بازگشت فضاپیما به نام Apollo 13: Home Safe را منتشر کرده که شامل مصاحبه با Jim Lovell، فرمانده خدمه Fred Haise، خلبان ماژول ماه نشین، Gene Kranz۷ و Glynn Lunney هدایتگر‌‌‌‌های پرواز و مهندسی به نام Hank Rotter می‌شود. مستند با مصاحبه ای از Lovell با این مضمون شروع می‌شود: «ماموریت از همان اول گرفتار بد اقبالی و بد شانسی شده بود.» این آژانس فضایی برنامه هایی را برای شبکه‌‌‌‌های اجتماعی نیز تدارک دیده است.

یکی دیگر از فعالیت ها راه اندازی سایت Apollo 13 in Real Time است که ویدیوها و فایل‌‌‌‌های صوتی مربوط به ماموریت را دقیقا در همان زمانی که ۵۰ سال پیش رخ داده، منتشر می‌کند. این فایل ها شامل همه جملات بیان شده توسط فضانوردان قبل و بعد از تشخیص خرابی است و بیشتر آنها برای نخستین بار دیجیتالی شده اند. فیلم آپولو ۱۳ «ران هاوارد» با بازی «تام هنکس» نیز در پلتفرم‌‌‌‌های مختلف از جمله گوگل پلی و آیتونز منتشر شده است.