menuordersearch
digi-ic.ir

داستان طاعون: یک بیماری به قدمت تاریخ تمدن ,

جستجو
۱۳۹۹/۱۱/۴ شنبه
(0)
(0)
داستان طاعون: یک بیماری به قدمت تاریخ تمدن
داستان طاعون: یک بیماری به قدمت تاریخ تمدن

طاعون یکی از بیماری‌‌‌‌های مرگبار بشر است که از طریق جانوران دیگر به انسان منتقل می‌شود. هرچند نخستین مورد مستند تاریخ، از این بیماری مربوط به قرن ششم میلادی است اما باستان شناسان تاکنون بارها در دی ان ای انسان‌‌‌‌های ۲۸۰۰ تا ۲۵۰۰ سال قبل ساکن آسیا و اروپا ردپایی از این بیماری را پیدا کرده اند. یکی از این یافته ها نتایج پژوهش جدیدی است که گروهی از دانشمندان سوئدی آن را منتشر کرده اند.

این پژوهشگران با بررسی دی ان ای بقایای اسکلت‌‌‌‌های باستانی که پیش ازاین طی کاوش هایی در بخش هایی از سیبری کشف شده بودند دریافتند مردمی که حدود ۴۴۰۰ سال قبل در این منطقه سکونت داشته اند گرفتار طاعون شده اند و احتمالاً علت آن مهاجرت یا سفر مردمان سرزمین‌‌‌‌های دیگر بوده است.

گروهی به سرپرستی دو متخصص ژنتیک تکاملی به نام‌‌‌‌های گولساه مِرو کیلینک و آندرس گوتِرستروم از دانشگاه استکهلم با استخراج دی ان دی از بقایای 40 اسکلت انسانی که در کاوش‌‌‌‌های گذشته در بخش هایی از شرق سیبری به دست آمده بودند دریافتند که بین این نمونه ها دی ان ای باسیل یرسینیا پستیس- باکتری عامل بیماری طاعون- هم وجود دارد.

نتایج یافته‌‌‌‌های این دانشمندان که در شماره 6 ژانویه نشریه تخصصی Science Advances منتشر شده است نشان می‌دهد که باکتری عامل طاعون دست کم در دو سیبریایی باستانیِ مورد مطالعه وجود دارد. یکی از این افراد حدود ۴۴۰۰ سال قبل و دیگری حدود ۳۵۰۰ سال قبل زیسته است.

هرچند به گفته گوتِرستروم، هنوز واضح نیست که باکتری طاعون نخستین بار چگونه به سیبری رسیده است و اینکه آیا باعث شیوع و مرگ گسترده شده یا خیر، اما او و همکارانش دریافته اند که تنوع ژنتیکی در نمونه‌‌‌‌های باستانی دی ان ای که جمع آوری کرده اند از حدود ۴۷۰۰ تا ۴۴۰۰ سال قبل به شدت کاهش یافته و احتمالاً این مسئله می‌تواند در نتیجه فروپاشی جمعیت در این نواحی باشد.

این داده‌‌‌‌های جدید با نتایج شواهدی مصادف است که در ژوئن ۲۰۲۰ در نشریه Cell منتشر شد. در آن مطالعه، دی ان ای باسیل یرسینیا پستیس در دو فرد باستانی دیگر که حدود ۴۵۰۰ سال قبل در منطقه دریاچه بایکال در سیبری شرقی زیسته اند، هم کشف شد.

هندریک پاینار، متخصص ژنتیک تکاملی دانشگاه مک مستر در همیلتون کانادا که البته در این مطالعه جدید دانشمندان سوئدی شرکت نکرده است می‌گوید که احتمال دارد طاعون حدود ۴۵۰۰ سال قبل یعنی زمانی که این باکتری مردم ساکن بخش‌‌‌‌های دیگری از شمال اروپا را آلوده کرده است به سیبری هم رسیده باشد. اما به گفته پاینار، این احتمال هم وجود دارد که سیبریایی‌‌‌‌های باستان به نسخه ای از یرسینیا پستیس آلوده شده بودند که بدخیم نبوده است.

یافته‌‌‌‌های ژنتیکی پژوهش جدید دانشمندان سوئدی، نگاهی اجمالی به مجموعه ای از جمعیت‌‌‌‌های باستانی تاکنون ناشناخته ای دارد که در دوره‌‌‌‌های زمانی مختلف در این منطقه سکونت داشته اند و جمعیت هایی مربوط به حدود ۱۶۹۰۰ سال قبل، کمی بعد از آخرین عصر یخبندان تا ۵۵۰ سال قبل را شامل می‌شوند. پژوهشگران دی ان ای این سیبریایی‌‌‌‌های باستان را با دی ان ای مردمان امروزی بخش‌‌‌‌های مختلف دنیا و همچنین نمونه هایی از دی ان ای انسان‌‌‌‌های باستان به طور اهم از اروپا، آسیا و آمریکای شمالی مقایسه کردند.

این بررسی ها نشان داد که باوجود اقلیم سخت سیبری، گروه‌‌‌‌های ساکن نزدیک دریاچه بایکال و مناطق دورتر شرقی، از عصر سنگ متاخر تا سده‌‌‌‌های میانی با جمعیت‌‌‌‌های مختلفی متعلق به داخل و بیرون سیبری ممزوج شده اند. به گفته این دانشمندان، این دو سیبریاییِ حامل طاعون از مناطقی آمده اند که بیشترین تغییرات جمعیتی را در دوره نمونه برداری شده تجربه کرده اند که این تغییرات جمعیتی می‌تواند در اثر رویدادهایی چون مهاجرت مردمان حامل طاعون از بیرون از سیبری به این مناطق باشد. برای مثال، اسکلت با قدمت ۴۴۰۰ سال درست در غرب دریاچه بایکال کشف شد؛ منطقه ای که بین حدود ۸۹۸۰ تا ۵۶۰ سال قبل شاهد ظهور و پیدایش چند گروه ژنتیکی متمایز بوده است.

طاعون چیست؟

طاعون یکی از مرگبارترین بیماری ها در تاریخ بشریت است و بعد از آبله دومین بیماری مهلک جهان شناخته می‌شود. منشای طاعون، نوعی عفونت باکتریایی است که اساسا در جوندگان و کک ها وجود دارد و به راحتی از طریق تماس نزدیک به انسان منتقل می‌شود. از آنجا که بشر در تاریخ زیسته اش بارها با عالم گیری‌‌‌‌های کشنده طاعون مواجه شده است از این رو، حتی امروز هم ترس از استفاده از این بیماری به عنوان سلاح بیولوژیکی بین انسان ها وجود دارد.

صدها سال علت شیوع طاعون همچون راز باقی مانده و با خرافات درآمیخته بود. تا اینکه به لطف پیشرفت هایی که در توسعه میکروسکوپ ها به دست آمد پرده از این راز برداشته شد و سرانجام در سال 1894 الکساندر یِرسین موفق شد باکتری مسئول شیوع طاعون را کشف کند. باسیلی که در بزرگداشت نام کاشفش یرسینیا پستیس نامگذاری شد.

یرسینیا پستیس، باکتری میله ای شکلِ به شدت خشنی است که با تزریق سم به سلول‌‌‌‌های دفاعی ازجمله ماکروفاژها که مسئول شناسایی عفونت‌‌‌‌های باکتریایی هستند، دستگاه ایمنی میزبان را از کار می‌اندازد و به محض از بین رفتن سلول‌‌‌‌های دفاعی، بدون هیچ مانعی شروع به تکثیر می‌کند.

بسیاری از پستانداران کوچک از جمله موش‌‌‌‌های صحرایی، موش‌‌‌‌های خانگی، موش خرماها، سنجاب‌‌‌‌های مرغزار (سگ‌‌‌‌های دشتی)، خرگوش ها و سنجاب ها می‌توانند میزبان این باکتری شوند. در مدت یک چرخه اِنزوتیک (چرخه همه گیری بومی متعلق به گونه‌‌‌‌های خاصی از جانوران)، این باکتری با نرخ پایینی بین جمعیت‌‌‌‌های جوندگان گردش می‌کند و از آنجا که شیوع گسترده ای پیدا نمی‌کند معمولا حتی قابل شناسایی نیست. اما زمانی که- درمدت یک چرخه اپیزوتیک (چرخه همه گیری بین جانوران گونه‌‌‌‌های مختلف)- وارد بدن گونه‌‌‌‌های دیگر می‌شود انسان درمعرض خطر بسیار بالای ابتلا به طاعون قرار می‌گیرند.

بدنام ترین طاعون‌‌‌‌های تاریخ

به طور مشخص، سه عالم گیری مهلک از این بیماری در تاریخ ثبت شده است. اولین بحران ناشی از این بیماری که با دقت در تاریخ مستند شده طاعون ژوستینین است که نامش را از ژوستینین اول، امپراتور بیزانس می‌گیرد که به طاعون مبتلا شد اما جان سالم به در برد. این بیماری که در بهار سال ۵۴۲ میلادی به شهر قسطنطنیه (استانبول امروزی) رسید مناطق وسیعی از امپراتوری ساسانی و امپراتوری رُم شرقی (امپراتوری بیزانس) و دریای مدیترانه را در بر گرفت و بعدها به آسیای صغیر، یونان و ایتالیا رسید.

مورخان باستان، فقط در قسطنطنیه روزی ۱۰ هزار مرگ را ثبت کردند و تخمین‌‌‌‌های امروزی نشان می‌دهد که این عالم گیری در مجموع باعث مرگ ۱۰۰ میلیون نفر شده است. موج دوم این بیماری که یک قرن بعد در قلمرو ساسانیان شیوع پیدا کرد و به طاعون شیرویه معروف شد، نیمی از جمعیت ایران آن زمان را کشت.

اما بدنام ترین شیوع طاعون که به «مرگ سیاه» هم شهرت یافت عالم گیری وسیعی از نوع طاعون خیارکی است که آسیا و اروپا را درنوردید. اعتقاد براین است که این بیماری در سال ۱۳۳۴ میلادی از چین آغاز شد و اواخر دهه ۱۳۴۰ میلادی از راه بنادر سیسیل به اروپا راه یافت. موج اول این بیماری که بین سال‌‌‌‌های ۱۳۳۴ تا ۱۳۵۳ میلادی به طول انجامید فقط در اروپا موجب مرگ ۲۵ میلیون نفر (حدود یک سوم جمعیت آن زمان اروپا) شد و در کل، بین ۷۰ تا ۲۰۰ میلیون قربانی بر جای گذاشت.

اعتقاد براین است که مرگ سیاه به مدت چند سده باقی ماند و برای مثال، طاعون بزرگ لندن که بین سال‌‌‌‌های ۱۶۶۵ تا ۱۶۶۶ از جمعیت حدود ۴۵۰ هزار نفری این شهر جان بیش از ۱۰۰ هزار نفر را گرفت و طاعون بزرگ مارسی در سال ۱۷۲۰ که نیمی از جمعیت ۱۰۰ هزار نفری شهر مارسی را کشت هم دوره‌‌‌‌های اوج دیگری از همان مرگ سیاه هستند.

سومین عالم گیری بزرگ طاعون خیارکی در تاریخ بشر هم همچون مرگ سیاه از چین و از شهر کانتون (گوانگ ژوی امروزی) در ژانویه ۱۸۹۴ آغاز شد و تا ماه ژوئن ۸۰ هزار نفر را در این شهر کشت. انتقال روزانه آب این منطقه به هنگ کنگ سبب شد که این بیماری به سرعت گسترش یابد و سپس از نیمه دوم قرن نوزدهم تا اوایل قرن بیستم از راه مسیر‌‌‌‌های کشتیرانی و ازطریق دیگر شهر‌‌‌‌های بندری در سراسر جهان پخش شود. براساس اسناد سازمان جهانی بهداشت، این عالم گیری رسما تا سال ۱۹۵۹ یعنی تا زمانی که سالانه ۲۰۰ نفر را در دنیا می‌کشت فعال بود.

طاعون در جهان امروزی

طاعون هنوز هم در بخش‌‌‌‌های مختلفی از جهان وجود دارد و به طور فعال از سوی سازمان جهانی بهداشت و مراکز ویژه کنترل و پیش گیری بیماری ها رصد می‌شود. از دهه ۱۹۹۰ تا کنون بیشترین موارد ثبت شده طاعون مربوط به آفریقا بوده است. بین سال‌‌‌‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۴ جمهوری دموکراتیک کنگو با ۴۶۳۰ مورد ابتلا و ۳۴۹ مورد مرگ، بیشترین آمار ابتلا به طاعون را ثبت کرده است. ایالات متحده، چین، هند، ویتنام و مغولستان در شمار کشورهایی هستند که در سال‌‌‌‌های اخیر موارد طاعون در آنها محرز شده است.

درمان دارویی و واکسن

طاعون خیارکی، طاعون عفونتی خون و طاعون ریوی سه نوع طاعون مهم هستند و از این میان طاعون خیارکی از همه معروف تر و مرگبارتر است که از طریق نیش کک یا گازگرفتگی جوندگان منتقل می‌شود.

واکسنی که برای مقابله با باکتری یرسینیا پستیس استفاده می‌شود از نوع باکتری غیرفعال است که از دهه ۱۸۹۰ میلادی وجود دارد اما در مبارزه با طاعون ریوی اثربخشی چندانی ندارد و بیشتر درمورد کسانی به کار می‌رود که به حتم در محیط‌‌‌‌های همجوار با جوندگان و حشراتی چون کک قرار دارند.

امروزه، تشخیص به موقع و درمان‌‌‌‌های آنتی بیوتیکی و همچنین کنترل و به حداقل رساندن تماس انسان با کک ها و جوندگان از طریق استفاده از سموم و افزایش سطح بهداشت، بهترین راه حل ها برای مقابله با این بیماری به شمار می‌روند.