menuordersearch
digi-ic.ir

اسپیس ایکس برای اولین بار ۲ فضانورد ناسا را به ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌برد ,

جستجو
۱۳۹۹/۱/۳۰ شنبه
(0)
(0)
اسپیس ایکس برای اولین بار ۲ فضانورد ناسا را به ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌برد
اسپیس ایکس برای اولین بار ۲ فضانورد ناسا را به ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌برد

ناسا رسما اعلام کرده که در روز ۷ خرداد، دو فضانور آمریکایی توسط راکت اسپیس ایکس به ایستگاه فضایی بینالمللی (ISS) ارسال میشوند. پس از نزدیک به یک دهه، برای اولین بار شاهد ارسال فضانورد از خاک ایالات متحده آمریکا خواهیم بود.

مدیر ناسا، «جیم بریدنشتین» در توییتی اعلام کرد:

«ناسا در تاریخ ۷ خرداد، بار دیگر فضانوردان آمریکایی را با راکت‌‌‌‌های آمریکایی و از خاک آمریکا به ایستگاه فضایی ارسال خواهد کرد.»

از سال ۲۰۱۱ تا به امروز، ایالات متحده آمریکا با استفاده از فضاپیمای سایوز روسیه فضانوردان خود را به ایستگاه فضایی بینالمللی فرستاده است. ناسا از مدتها پیش به دنبال ارسال فضانوردان خود در خرداد ماه بود و با وجود شیوع ویروس کرونا، به برنامه خود پایبند است.

«داگلاس جی. هارلی» و «روبرت ال. بهنکن» دو فضانورد آمریکایی هستند که توسط راکت فالکون ۹ اسپیس ایکس و فضاپیمای کرو دراگون در تاریخ ۷ خرداد به سمت ایستگاه فضایی بینالمللی پرتاب میشوند. به گفته ناسا، این افراد از مجتمع پرتاب 39A پایگاه فضایی کندی در فلوریدا، به فضا فرستاده میشوند.

اسیس ایکس

اسپیس ایکس

هارلی و بهنکن در چندین سال پیش تحت تمرین بودهاند تا بدون هیچ مشکلی در ایستگاه فضایی بینالمللی فعالیت داشته باشند. آمریکا با این اقدام، وابستگی خود به روسیه را کاهش میدهد. کپسول لکرو دراگون نسخه بهبود یافته دراگون اسپیس ایکس محسوب میشود که از سال ۲۰۱۲ برای ارسال محمولهها به ایستگاه فضایی بینالمللی مورد استفاده قرار میگیرد.

نزدیک به ۲۴ ساعت پس از پرتاب، این فضانوردان به ایستگاه فضایی میرسند، البته هنوز مدت زمان اقامت آنها در این ایستگاه مشخص نشده. در حال حاضر یک فضانورد آمریکایی و دو فضانورد روسی در ISS حضور دارند.

ماموریت خرداد ماه برای ناسا از اهمیت بالایی برخوردار است، چرا که این سازمان در سال‌‌‌‌های اخیر نتوانسته با شاتل‌‌‌‌های خود فضانوردان زیادی به فضا ارسال کند. ناسا پس از توقف توسعه شاتلها، با شرکت‌‌‌‌های خصوصی برای توسعه نسل آینده فضاپیما‌‌‌‌های خود همکاری میکند.